VŠE O 3D TISKU » Fakta o 3D tisku

Nejpoužívanější materiál? Bílý plast

Podle statistik organizace 3DHubs je nejběžnější náplní do 3D tiskáren termoplastický materiál ABS (akrylonitrilbutadienstyren). ABS je pro 3D tisk dostatečně tuhý a zároveň odolá nízkým i vysokým teplotám i vlivu chemikálií. Druhým nejoblíbenějším materiálem je PLA (polylactid acid). Ten je oblíbený především pro domácí 3D tisk. Jeho zpracování je totiž rychlejší a snadnější než u ABS, na druhou stranu není tak odolný proti teplotním změnám. 3D výrobky z PLA jsou ekologicky šetrné, protože materiál je vyroben z biologicky odbouratelných zdrojů. „Nevýhodou výrobků z PLA je jejich menší pružnost, nicméně ta není u většiny uživatelů 3D tisku hlavní prioritou. Nejoblíbenější barvou pro 3D tisk přírodní nebo bílá, velmi oblíbené barvy 3D modelů jsou také červená, modrá a zelená.

 

Nejoblíbenější barvy pro 3D tisk?

 1. Bílá … 27 %.
 2. Černá … 25,3 %.
 3. Modrá … 11,5 %.
 4. Červená … 7,5 %.
 5. Čirá … 6,4 %.
 6. Zelená … 6,4 %.
 7. Šedá … 3,8 %.
 8. Oranžová … 3,2 %.
 9. Žlutá … 2,6 %.
 10. Stříbrná … 2,3 %


Ekologický tisk ze dřeva

Alternativním materiálem pro 3D tisk jsou náplně kombinované s dřevěnými vlákny. Ty obsahují zhruba ze třetiny dřevěná vlákna (přímo ze dřeva nebo odpadního dřevěného prachu z pily) a ze dvou třetin materiál PLA. 3D tisk ze dřeva lze přitom realizovat z hrubší i jemnější varianty dřevní náplně. Podle distributorů těchto speciálních materiálů výrobky po vytisknutí opravdu voní dřevem a dokonce u nich lze změnami tavících teplot imitovat i letokruhy, tedy tmavší a světlejší místa typická pro stromy. Vedle klasické přírodní varianty se na trhu nedávno objevily i obarvené dřevěné náplně.

 

Jak 3D tisk funguje?

Nejpoužívanější technologie FDM funguje velice jednoduše. Objekt vzniká vrstvu po vrstvě natavováním tenkého proužku plastového materiálu.

 

Technologie 3D tisku

 • FDM – Fused Deposition Modeling – nejrozšířenější metoda, je oblíbená i u takzvaného hobby 3D tisku díky pohodlné výměně a dostupnosti přídavných materiálů na trhu. Používá se hlavně ABS a PLA o průměru 1,75 mm, 2,85 mm, 2,95 mm nebo 3 mm filamentu. Objekt se tiskne vrstvu po vrstvě. Tloušťka vrstvy 0,25 mm. Minimální odpad. Podpůrný materiál se odstraňuje manuálně nebo vodou.
 • SLA – Stereolitografie – UV laserový paprsek vytvrzuje definovanou vrstvu fotopolymeru. Nejstarší technologie používaná od roku 1986.
 • PolyJet Matrix – dvě nebo více trysek nanáší zároveň různé materiály (s různými vlastnostmi) a na pracovní ploše je materiál vytvrzován UV zářením. Velmi kvalitní povrch modelů. Tloušťka vrstvy 0,016 mm. Podpůrný materiál se odstraňuje tlakovou vodou.
 • MultiJet Modeling - termoplastický materiál (vosk) je vytlačován tiskovými hlavami. Dva stavební materiály (modelovací a podpůrný) s různou teplorou tání. Podpůrný se odstraní nahřátím modelu.
 • THERMOPLASTIC INKJET WITH MILLING - kombinace vytlačování termoplastického materiálu (vosku) s horizontálním frézováním. Velmi přesná metoda stavby modelu.
 • SLM – Selective Laser Melting –  Materiál ve formě prášku je nanášen v tenkých vrstvách a přímo natavován laserovým paprskem.
 • SLS – Selective Laser Sintering – je metodou energeticky poměrně náročnou. Směs materiálů ve formě prášku je natavována laserovým paprskem a dochází ke slinování. Zapékání práškového materiálu laserovým paprskem. Tloušťka vrstvy cca 0,1 mm. Levný stavební materiál.
 • Laminování – Jednotlivé pláty materiálu jsou naneseny do vrstev a ořezány do požadovaného tvaru. Poměrně levná metoda.
 • Plnobarevný tisk – do práškového materiálu je nanášeno pojivo a inkoust
 • ZCORPv tenké vrstvě nanesený prášek je spojován pojivem, které je vytlačováno z tiskových hlav (obdoba inkjetové tiskárny). Je možné vyrobit i barevný 3D model. Povrch není hladký, model je křehký a vyžaduje další povrchovou úpravu.
 • LOMLaminated Object Manufacturing, každá vrstva je vyříznuta z plastu a plošně přilepena k vrstvě předchozí, tloušťka vrstvy 0,165 mm. Nejlevnější stavební materiál. Model je po dokončení umístěn v kvádru materiálu o maximálních rozměrech 3D modelu (X x Y x Z), velké množství stavebního materiálu nevyužito (odpad). Podpůrný materiál se odstraňuje mechanicky, nejkvalitnější povrch vodorovných ploch.
 • DIGITAL LIGHT PROJECTION - nejnovější technologie založená na nasvícení fotopolymeru UV projekcí modelového řezu. Univerzální a bezodpadová technologie. Omezená životnost materiálu.